Bádateľská pieseň

1. Čo budeme robiť bádatelia

skúmať prírodu aj silu vetra,

slnko s dažďom pozdraví

a dúha sa objaví

Ref.:

Vej hej do bádania,

bude dosť aj cestovania,

Vej hej diaľka volá

je to cesta nová.

2. Magnet železo priťahuje,

rieka doliny vytvaruje,

ľad sa teplom roztopí

a vodu oslobodí.

3. Skaly, rieky aj vodopády,

starý dub aj stromček mladý,

život rastlín spoznám tiež,

živočíchy všetky vieš.

4. Prechodíme všetky hory

objavíme bájne tvory

objavíme čaro mesta

to je naša cesta.


                  Motivačné heslá triedy 

 Rýchlo postupujte podľa pokynov - pri rozprávaní pravidla neverbálne znázornenie plávajúcej ryby rukou.

 Zdvihnite ruku na povolenie hovoriť- žiak chce vyjadriť názor, zdvihne ruku pre získanie slova.

Zdvihnite ruky na povolenie opustiť svoje miesto - žiak chce ísť na WC, umyť ruky a pod, aby nezdržoval vyučovanie, neverbálne zdvihnutím oboch rúk vyjadrí svoju potrebu.

Rob inteligentné rozhodnutia: slávna láskavosť, vedenie, odvaha, neporaziteľné odhodlanie, tvorivosť - po významovom rozobratí slov učiteľ pravidlo aplikuje, napr. ako výzvu pri problémových úlohách, riešení konfliktov alebo využije rozprávky a ich hrdinov, cez ktoré sa žiaci učia týmto rozhodnutiam. Učiteľka a aj žiaci toto pravidlo znázorňujú poťukaním si po čele.

Urobme našu triedu šťastnou / Urobme nášho učiteľa šťastného - pravidlo sa znázorňuje neverbálne vytvorením rámika z prstov, do ktorého vložíme úsmev. Pravidlo môže učiteľ využiť ľubovoľne, napr. keď vidí nejakého žiaka, ktorý je smutný, pravidlo využije ako povzbudenie, tak isto ho môže využiť aj žiak.

Bonusové pravidlo: diamantové pravidlo: Držte oči na cieli! - Keď učiteľka povie slovo ,,diamant", žiak sa pozrie na učiteľku, namieri na ňu dva prsty a počúva. Ak učiteľka napr. povie "diamant kniha", žiak v činnosti sa pozrie na knihu a namieri na ňu dva prsty. V pravidle ide o sústredenie sa očami na daný cieľ.

Prečo práve tieto heslá?

Prvé pravidlo zrýchľuje vykonávanie činností v triede, čím sa eliminuje napr. nežiaduce správanie v triede, ruch, devalvácia a iné. Druhé pravidlo pomáha k tomu, aby komunikácia na hodine bola riadená, usporiadaná, žiaci sa navzájom počúvali, tolerovali, slušne na seba reagovali. Aplikovaním tretieho pravidla sa trieda premení na pomyselné detské ihrisko, na ktorom sa žiaci v priestore - v triede, riadia daným pravidlom. 

             Pieseň:

Všetky frázy a gestá sú upravené z metódy Whole brain teaching. Viac o metóde a aplikácii na slovenskej škole:

Homolová, M. 2019. Metóda Whole brain teaching v primárnom vzdelávaní. In: Inovatívne trendy v odborových didaktikách: Prepojenie teórie a praxe výučbových stratégií kritického a tvorivého myslenia. 2019. Univerzita Konštantína filozofa, Pedagogická fakulta, Nitra. s. 40-48. ISBN 978-80-558-1408-7 Online: TU

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky